بازآفرینی سه بعدی تالار آیینه کاخ گلستان

بازآفرینی سه بعدی تالار آیینه کاخ گلستان: تالار آینه یکی از اتاق‌های زیبای کاخ گلستان تهران می‌باشد که در سمت غربی مجموعهٔ گلستان و بالای سردرب ورودی عمارت اصلی و در غرب تالار سلام واقع شده است. این تالار به همراه تالار سلام در سال ۱۲۵۳ شمسی توسط صنیع الملک ساخته شد و اتمام تزیینات آن تا سال ۱۲۶۱ شمسی طول کشید.بیشترین شهرت این تالار به دلیل نقاشی کمال‌الملک از آن است. وی برای خلق این اثر بدیع، هفت سال زمان گذاشت تا نقشی واقعی از آیینه کاری ها، انعکاس نورهای روی فرش، پرده ها و چلچراغ ها را به زیبایی هر چه تمام تر نمایش دهد. این نقاشی را هنرمند چیره دست قاجاری سرزمینمان، طوری کشیده که این اتاق وسیع تر و با شکوه تر از واقعیت به نظر برسد. در تابلوی “تالارآینه” ناصرالدین شاه، در مرکز برروی صندلی نشسته و نظاره گر فضای بیرون پنجره است.

با پیشرفت روزافزون هنرهای دیجیتال، امروزه یکی از کاربردهای مهم این هنر، شبیه سازی و تصویر سازی معماری می باشد. در این بازآفرینی برای نمایش توانایی نرم افزارها در خلق آثار هنری به جای تکنیک های سنتی، پس از عکس برداری از قسمت های مختلف این تالار، مدل سه بعدی توسط نرم افزار 3ds Max بنا بر تابلوی رفرنس و عکس های تهیه شده ایجاد و با استفاده از پلاگین قدرتمند V-Ray متریال دهی، نورپردازی و رندرینگ آن انجام شده است. در نهایت برای تصحیح رنگ و نور و ویرایش رندر تهیه شده (فرآیند پست پروداکشن) از نرم افزار Photoshop استفاده گردیده است.

تالار آیینه
بازآفرینی سه بعدی تالار آیینه کاخ گلستان تهران (اثر محمد یزدی راد- آتلیه هنر و معماری نور اصفهان)
تالار آیینه کاخ گلستان
تالار آیینه کاخ گلستان (تصویر مرجع ترسیم شده توسط کمال الملک)
کاخ گلستان
کاخ گلستان ( رندر خام وایرفریم شبیه سازی سه بعدی)
فراخوانی بیشتر پروژه های مدل سازی سه بعدی

یک کامنت

  1. Reza

    خرداد 24, 1396 در 4:39 ب.ظ

    سلام و خسته نباشید. اگر امکان پذیر باشه که همچون مجموعه مسجد شیخ لطف الله مجموعه آموزشی هم درباره مدل سازی تالار آینه کاخ گلستان درست کنید بسیار عالی میشه.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *